Screenie


Screenie birkaç basit hareketle etkileyici 3B ekrangörüntüleri oluşturabileceğiniz harika bir araç. Ariya Hidayat pek çok açık kaynak projenin etkileyici ekran görüntülere sahip olmadığı gerçeğinden yola çıkarak geliştiriciler için böyle bir araç geliştirmiş.

Bu güzel programı bilgisayarınıza kurmak için yapacaklarınız çok basit:
git clone git://github.com/ariya/screenie.gitcd screenie
qmake-qt4
make
Eğer Screenie dağıtımınızın deposunda bulunmuyorsa yukarıdaki komutlar yardımıyla Screenie'yi bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Pardus kullanıcıları Mehmet Nur Olcay'ın oyun alanında bulanan paketi deneyebilirler. Yalnız arşiv dosyası artık belirtilen yerde olmadığı için pspec.xml dosyasındaki ilgili yeri aşağıdakilerle değiştirmeniz gerekiyor:

aeba2c99ad72d10905ef36222a17b8b25bd2a117
http://ozbekanil.googlepages.com/screenie-git.tar.gz


Screenie'nin arayüzü oldukça kullanışlı ve hoş bir tasarıma sahip. Ekran görüntülerini çalışma penceresindeki sağ, orta ve sol ekran görüntüsü kutucuklarına sürükleyerek Screenie'ye aktarabilirsiniz. Üç ekran görüntüsü kullanabileceğiniz gibi iki veya bir tane kullanmayı da tercih edebilirsiniz.


Opaklık derecesi, ekran görüntülerin birbirine uzaklığı, ekran görüntülerinin açısı ve daha bir çok ayarı isteğinize göre değiştirebileceğiniz Screenie'yi denemenizi tavsiye ederim. GIMP veya Inkscape ile de eklentiler veya elle bu tip efektler yapılabiliyor ama bu kadar kolay ve hızlı bir şekilde yapamayacağınızı söyleyebilirim.

Yorumlar

Onur dedi ki…
Gerçekten çok güzelmiş Anıl abi. Denemek læzım.
maidis dedi ki…
Sağol Onur. Kuramazsan söyle, yardım ederim.

Popüler Yayınlar