GIMP ile SWF

Bir süre önce GIMP'in animasyon üretmek için kullanılan GAP ismindeki eklenti setini Pardus için paketledim. Şu an paketi henüz tam anlamıyla test etmediğim için kendi oyun alanımda tutuyorum. Eğer siz de test etmek isterseniz gerekli dosyalara buradan ulaşabilirsiniz.

GAP'ı test ederken oluşturduğum animasyonları farklı biçimlerde kaydetmeyi denedim. Hem GIF olarak hem de video dosyası olarak başarılı bir şekilde kayıt yapabiliyor paketlediğim GAP. Fakat GIF'in renk sınırlaması, videonun ise zahmeti beni bu iş için farklı çözümler olup olmadığı konusunda düşündürttü. Daha önceden gördüğüm ama denemeye fırsatımın olmadığı GIMP için SWF aktarıcıyı hatırladım. Bu animasyon kaydetmek için çok kullanışlı olan eklentiyi Eckhard M. Jäger yazmış.


Animasyonunuzu oluşturduktan sonra çalışmanızı birkaç tıklamayla SWF olarak kaydedebiliyorsunuz. GIMP ile yaptığınız animasyonları internet üzerinden paylaşmak için oldukça etkili bir yöntem.

Aşağıda da eğer eklemeyi başarabilirsem basit bir örnek görebilirsiniz. Son olarak şunu da söyleyeyim herhangi bir yanlış anlama olmaması için, oluşturduğunuz animasyonlar vektörel değil nokta tabanlı olacak yine de.

Bu eklentiyi çalıştırabilmek için sisteminizde SWFTools yüklü olmalıdır.

Eklentinin kullanımı oldukça basit. İlk önce tek kare mi yoksa katmanlardan oluşturduğunuz animasyonu mu kaydetmek istediğinizi seçiyorsunuz. Daha sonra oluşturduğunuz SWF'yi gösteren bir de internet sayfası oluşturma seçeneğini beliyorsunuz. Kaydetmek için bir konum ve dosya ismi seçtikten sonra Flash sürümünü, saniye başına kare oranını ve JPEG kalitesini ayarlayabilirsiniz.


4 yorum

Popüler Yayınlar