Mozilla Firefox ve SVG Desteği

GNU/Linux'da SVG'lerle uğraşıyorsanız tüm SVG'leri sorunsuzca oynatan bir oynatıcı olmadığını görmüşsünüzdür. Mozilla Firefox'da SVG desteği var ama henüz SVG'nin birçok özelliği desteklenmiyor, SVG animasyonları da bunların içinde yer almaktadır.

SVG animasyonlarını Mozilla Firefox'da daha sorunsuz olarak kullanmak için Adobe SVG Viewer'ı kullanabilirsiniz. Devam etmeden önce bu eklentinin kapalı kaynak bir yazılım olduğunu hatırlatırım. Eğer Adobe SVG Viewer kullanmaya karar verirseniz şu şekilde kurabilirsiniz:
  • Adobe SVG Viewer'ın kurulum sayfasını açın. Lisans sözleşmesini okuyun ve eğer sözleşmeyi kabul ederseniz eklentinin GNU/Linux sürümünü yükleyin.
  • İndirdiğiniz arşiv dosyasını açın ve dizinin içindeki *.so uzantılı tüm dosyaları ve LICENSE.txt dosyasını /usr/lib/MozillaFirefox/plugins dizinine kopyalayın (Pardus 2008 için geçerlidir, diğer dağıtımlarda kopyalayacağınız yer değişiklik gösterebilir).
  • Mozilla Firefox'da yeni bir sekme açın ve adres satırına about:config yazarak Mozilla Firefox'un ayarlar sayfasını açın.
  • Süzgeç ile SVG kelimesini arayın ve svg.enabled değerini false (kapalı) olarak ayarlayın.
  • Mozilla Firefox'u kapatın ve açın. İnternetten çeşitli SVG'ler bularak eklentiyi test edebilirsiniz. Eğer eklentiyi kaldırmak isterseniz yaptığınız işleri tersinden yapmanız yeterlidir.

2 yorum

Popüler Yayınlar