Inkscape ve Alt Tuşu

Inkscape'de bir nesnenin altındaki nesneyi seçmek için ilk önce üstteki nesneyi kenara çekiyordum daha sonra alttaki nesneyi seçiyor ve Ctrl+Z ile üstteki nesneyi önceki yerine geri alıyordum. Okuyunca karışık gelebilir ama alışınca garip bile gelmemeye başlıyor.

Bu iş için elbette daha doğru ve kısa bir yol vardı ama KDE'nin Alt tuşunu pencere davranışlarındaki bazı seçenekleri değiştirmek için kullandığından bu özellikten faydalanamıyordum. Ben de fazla umursamadım açıkçası kendimce geliştirdiğim yöntemle oldukça mutlu sayılırdım. Ama bir önceki yazımda bahsettiğim eğitselde Alt tuşunun Inkscape'de sağladığı kolaylıkları tekrar gördüm ve bu işin peşine düştüm.

Kısa bir TASMA turundan sonra gerekli değişikliği nereden yapabileceğimi buldum: TASMA> Masaüstü Seçenekleri> Pencere Davranışı> Pencere Eylemleri> Değiştirici Tuş> Meta.

KDE'de öntanımlı Değiştirici Tuş olarak Alt kullanıldığı için bu tuşu Inkscape'de kullanmaya çalıştığımda Inkscape penceresini taşıyordum. Değiştirici Tuşu Meta olarak tanımladıktan sonra ise alttaki nesneleri kolayca seçebiliyorum.


Diyelim alt alta dört nesneniz var en alttakini seçmek için Alt tuşunu basılı tutmanız ve farenin sol tuşuna dört kere basmanız yeterli.
Yorum Gönder

Popüler Yayınlar