Inkscape ile Balon

Bu yazıdaki balon yapımı buradaki kaynaktan yararlanılarak oluşturulmuştur. (Şöyle bir çizgifilm vardı eskiden hatırlayan bana da hatırlatırsa sevinirim. Bir balon içinde de birkaç hayvan, maceradan maceraya uçuyorlardı, hayvanlardan bir tek kırkayağı hatırlıyorum, kırkayak bir hayvan mıdır ondan emin değilim ama)

Bu anlatım sonucu / için oluşturulmuş svg dosyasını indirmek için burayı kullanabilirsiniz. 7z uzantılı dosyaları açmak için 7-zip'e, svg dosyalarını işlemek için de Inkscape'e ihtiyacınız var.

1. 1600x1200 boyutlarında bir çalışma sayfası açın, mavi tonlarda bir gradyan oluşturun.


2. Bir çember oluşturun ve bu nesneyi yola çevirin (shift+cltrl+c).


3. Çemberin alt taraftaki noktasını sürükleyerek, balon şekline benzetin.


4. İstediğiniz renklerde bir gradyan oluşturarak balonu boyayın.


5. Balonu çiftleyin (ctrl+d) ve yatay olarak yeniden boyutlandırın. Oluşturduğunuz bu yeni nesneyi de farklı tonlarda bir gradyan oluşturarak boyayın (önceki gradyanı değiştirmeyin onu kopyalayın ve kopyayı değiştirin). Bu adımı birkaç kez kadar tekrar edin.


6. İsterseniz çizgileri görünmez yapabilirsiniz. Ben yakın olan kısımları kalın uzak kısımları da ince yaptım. Gerekli ayarları nesne özelliklerinden (shift+ctrl+f) yapabilirsiniz.


7. Sepeti iki adımda oluşturacağız. İlk önce çember aracıyla balonla orantılı bir çember oluşturun. Çemberi yola çevirin. Çemberin üst kısımdaki noktasını silin ve daha sonra çemberin üst tarafından tutarak çemberin merkezine doğru sürükleyin. Boyama için de gradyan aracıyla kahverengi tonlar kullanabilirsiniz. Izgarayı oluşturmak için Tarama (Render)> Izgara aracını çalıştırın (sepet seçiliyken, yoksa uzun bir süre beklemek zorunda kalırsınız tüm resmin ızgaralarla kaplanması için).


Izgarayı oluşturduktan sonra çizgiden yola aracını çalıştırın ve ızgarayı da yola çevirin. Sepeti ve ızgarıyı üst üste koyun ve kesişim aracını (ctrl+*) çalıştırın. Sonra bu maskelenmiş ızgarayı kopyalayın ve bir adım geri gidin (ctrl+z). Önceki ızgarayı silin ve sepetin biçimini almış ızgarayı sepetin üstüne sürükleyin ve ikisini gruplayın.


8. Sarı turuncu renkler arsında çizgilerle balon ve sepeti birbirine bağlayın.


9. İsterseniz birkaç desen oluşturabilir veya çeşitli logolar (gülen yüz, marka, cart, falan) koyabilirsiniz.


10. Farklı farklı olsaydı daha güzel olurdu ama, yeni balonlar yapana kadar idare eder.

4 yorum

Popüler Yayınlar