GIMP Türkiye Açıldı

Açık kaynak yazılımlar oldukça gençtirler. Çoğu gencin başına gelen yanlış anlaşılmayı onlar da bol bol tadar olgunlaşma süreçlerinde. Özgürlükleri bedavalıkla karıştırılır, bilmeden kötüleme cesaretine sahip olanlar tarafından ucuz etin yahnisiyle kıyaslanır. Aramaya inanmayan kimi meraklılar tarafından kullanımları zor bulunur, yardımcı kaynakları yok denir. Bunlar eskide kaldı sanırım, artık böyle düşünenleri bulmak kolay değil.

GIMP, Blender, Inkscape gibi programların kullanımıyla ilgili bilgilerin yer aldığı, kullanıcıların karşılaştıkları problemleri çözümledikleri kullanıcı toplulukları, forumları ve gezegenleri var. Bunların çoğu İngilizce. Ülkemizde ise bu tür oluşumların sayısı günden güne artıyor. Bildiğim kadarıyla BlenderTR uzun zamandır yayında. GIMP'le ilgili de pek çok blog ve kaynak var. Şu an için yalnızca Türkçe Inkscape kaynakları konusunda eksiklik hissedilebilir.


GIMP Türkiye de yeni kurulan bir GIMP kullanıcı topluluğu. Yeni olduğu için pek fazla üyesi yok ama zamanla gelişeceğine eminim. Birçok alt kategorinin bulunduğu forum sayfası; eklentilerin, fırçaların, gradyanların, desenlerin tanıtıldığı dosya bölümü ve çeşitli konularda eğitseller var.

Yorumlar

Popüler Yayınlar