Telif Teklifi 2

bu blog okuru aşağıdaki kurallara uyarsa beni mutlu eder.

0. Buradaki kurallar değişebilir, artabilir, okuyucu şaibeli işler çevirecekse burayı kontrol etmekle sorumludur.

1. Bu blog içeriğini sesli veya içinizden istediğiniz biçimde okuyabilirsiniz.

2. Bu blog içeriğini kişisel kullanımınız için bilgisayarınıza kaydedebilir hatta yazıcınızdan çıktı alma özgürlüğünüzü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

3. Bu blog içeriği aynı ortamda birden fazla kopyaya sahip olamaz. Yani kendi blogunuza / sitenize buradan birebir kopyala yapıştır yaptıktan sonra benden kendi yazımı silmemi isteyebilirsiniz. Ama bu ne kadar saçma olacaksa bana göre de aynı içeriğin aynı ortam içinde aynı biçimde birden fazla kopya olması çöplükten başka bir şey değildir.

3.a. Bu maddeye istisna oluşturacak bir durum yaratırsanız yazarla iletişim kurulabilirsiniz.

3.b. Madde içinde geçen biçim tanımıyla anlatılanı örnekler içerisinde anlatarak, tüh ben yanlış anlamışımları önlemek benim sorumluluğum olduğu gibi bunlara riayet etmek de sizinkidir.

3.b.1. Burada yazılanları kopyala yapıştır ve elektronik posta aracılığıyla arkadaşlarınıza gönderemezsiniz. İçeriğin bulunduğu internet adresini kişisel yorumunuzla birlikte tanıdıklarınıza göndermek doğru davranış biçimidir.

3.b.2. Aynı içeriğin aynı ortam içinde farklı biçimde nasıl olacağına örnek vermek gerekirse. Kaynak belirtmek şartıyla burada yazılanları seslendirerek (mp3 yaparak) veya görsel (video) derslerini oluşturarak sitenizde barındırma hakkınıza sahipsiniz. Bu işlem yapılmadan önce yazardan izin alınmalıdır. Yazar izin verse bile daha sonra yayınlanmış içeriğin imhasını talep etme hakkını gizli tutar.

3.b.3. Bu blog içeriğini kağıt üzerinde bir dergi, gazete veya fanzinde yazardan gerekli izinleri aldıktan ve kaynak belirtmek şartıyla yayınlanmasında hiçbir sakınca yoktur (e-dergiler de bu madde sınırları kapsamındadır).

3.b.4. Aynı içeriğin farklı ortam içinde aynı biçimde nasıl olacağına örnek vermek gerekirse. Televizyon ekranında yazı biçiminde yayınlanması, yazar izniyle olabilecek şeydir (teletext de bu madde dahilindedir).

3.b.5. Aynı içeriğin farklı ortam içinde farklı biçimde nasıl olacağına örnek vermek gerekirse. Radyo hoparlöründe ses biçiminde yayınlanması, yazar izniyle olabilecek şeydir.

4. Buradaki eğitsellerden yararlanarak ve kendi cümlelerinizi, resimlerinizi (ekran görüntüleri ve fotoğrafları da) kullanmak şartıyla isteğiniz gibi yeni eğitseller oluşturabilirsiniz.

5. Buradaki eğitselleri, yazardan izin alarak ve kaynak belirterek diğer dillere çevirebilirsiniz.

6. Fotoğraf ve resimlerin kişisel kullanımı serbesttir. Üzerinde değişiklik yapmak veya ticari menfaat sağlamak yasaktır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar