Linux'da HDR

Linux'da HDR yapmak için daha başka birçok yöntem olsa da henüz sadece birkaçını deneyebildim. Her zamanki gibi siz sevgili okuyucularımla da bunu paylaşmak istedim (ne güzel anlaşıyoruz). Kullanılan yöntemler:

1. GIMP ile HDR
2. Qtpfsgui ile HDR
3. Photomatix ile HDR

HDR'nin ne olduğunu açıklamak veya alıntılamak yerine eğer bu konuda eksiklikleriniz (HDR ne, LDR ne gibi) varsa sizi şuraya yönlendirmekle yetineceğim (henüz denemedim ama D80 ile de şöyle bir güzellik varmış). Birinci yöntemi anlatırken kısmen yararlandığım kaynak da şurası (zaten diğer programlar sadece HDR fotoğrafa yönelik olduğu için bir açıklama yazmadım, ikişer örnek fotoğraf verdim neler yapılabileceğini göstermek için, ilk yöntemin de HDR olup olmadığından emin değilim :) ).


1. GIMP ile HDR

HDR 2006'da filan meşhur oldu ülkemizde yanlış hatırlamıyorsam, fotoğrafçılıkta usta olanlar veya makineyi eline yeni alanlar merak saldılar HDR ye. Sonuçta birkaç güzel HDR çalışması görsem de HDR'den o kadar soğudum ki 2008'in bu günlerine kadar içimden denemek dahi gelmedi (HDR, heder duymuşsunuzdur bu espriyi).

Aşağıdaki şekilde raw formatındaki bir fotoğraftan nasıl HDR fotoğraf oluşturulabileceğinin blok diyagramını görebilirsiniz.

UFRaw ile GIMP'de raw dosyalarını açabilirsiniz. Aynı dosyayı farklı poz değerleriyle kaydedin.


Maskeleme tekniğini kullanarak, istediğimiz fotoğraftan işe yarar kısımları alacağız.


Normal fotoğrafınızı GIMP ile açın, daha sonra diğer iki fotoğrafı da katman olarak ekleyin, isimlendirme vererek anlatımı kolaylaştırmaya çalıştım, siz de isterseniz isimlendirin :)

hdr-parlak katmanına geçin (aşırı pozlama yaptığınız fotoğraf), katman maskesi ekleyin ve katmanın siyah beyaz kopyasını oluşturma özelliğini seçin. Katman maskesini göster ve düzenle seçeneğini seçin, renkleri tersine çevirin, fotoğrafın eğrileriyle ve seviyeleriyle oynayarak istediğiniz sonucu elde edin.


hdr-koyu katmanında (az pozlama yaptığınız fotoğraf) da benzer şekilde katman maskesi oluşturun, yalnız renkleri ters çevirmeyin bu sefer.


Tüm katmanları görünür yaptığınızda aşağıdakine benzer karanlık tarafı kalmamış bir fotoğrafa sahip olabilirsiniz. Bazıları HDR fotoğrafları sevmese de iyi uygulandığı taktirde hayat kurtarabiliyor.2. Qtpfsgui ile HDR
Çok güzel yalnız biraz yavaş.

3. Photomatix ile HDR
Çok güzel yalnız kapalı kaynak, deneme sürümünde fotoğraflara logosunu ekliyor.


7 yorum

Popüler Yayınlar