Inkscape ile Yansıma

Buradaki kaynaktan yararlanarak Inkscape ile nasıl yansıma yapılacağını öğreneceğiz.

1. Yeni bir sayfa açın ve yansımasını oluşturmak istediğiniz bir nesne oluşturun. Bir yazı ekleyebileceğiniz gibi herhangi bir şekil de yapabilirsiniz.

2. Şimdi oluşturduğunuz nesnenin klonunu oluşturun (Düzenle> Kopya Oluştur> Klon Oluştur). Bir nesneyi kopyala yapıştır yapmakla klonlamak arasındaki fark da şudur ki: kopyaladığınız nesne öncekinden bağımsız, klonladığınız nesne ise öncekiyle gönül bağlı bir şekilde oluşacaktır. Yani nesnenin kendisinde yapılan değişiklikler klonlarda da zuhur edecektir.3. Saldırıya meyilli klon seçiliyken V tuşuna basın ve nesneyi dikey olarak çevirin.

4. Klonunun üzerini tamamen kapatacak büyüklükte bir dikdörtgen oluşturun. Daha sonra bu dikdörtgenin boyamasını siyahtan beyaza bir gradyanla yapın (Ctrl+F1).5. Tab tuşuyla sayfadaki nesneler arasında dolaşabilirsiniz. Bu bilgi bu işlem basamağında oldukça işinize yarayacak, tam yerinde tam zamanında bir bilgi öğrendiniz tebrikler. Klonunuzun üzerinde bir dikdörtgen olduğu (ve KDE'nin Alt tuşuna el koyduğu) için klon seçilene kadar Tab tuşuyla dolaşın klon seçildiğinde Shift tuşuna basarak dikdörtgeni de seçin, böylece iki nesneyi de seçmiş bulunmaktasınız. Hazır iki nesneyi seçmiş bulunmuşken Nesne> Maske> Ata seçeneğiyle farenizin imlecini buluşturun.


6. Son olarak maskeli klonun (ve onun sahte yüzlerinin) saydamsızlığını ayarlayarak (Shift+Ctrl+F) sıcak olarak servis ediniz.

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar