Pardus Kullanıcıları Mozaiği

2009'da Andreas Gohr'un günlüğünde güzel bir mozaik çalışması görmüştüm. Andreas, identi.ca logosunu identi.ca kullanıcılarıyla anlamlı ve eşsiz bir güzellikle birleştirmişti. Ben de hemen bir benzerini Pardus için yapmak için heveslenmiştim.

Bunun için hemen Andreas'ın bu mozaik fotoğrafı oluşturmak için kullandığı, Mark Probst (aynı zamanda MathMap'ın da yazarıdır) imzalı metapixel'i oyunalanıma atmıştım. Bir kaç deneme yaptıysam da sonuç istediğim gibi olmamamıştı. Çünkü Pardus yazısı ve logosu olmasına rağmen eksik bir şey kalmıştı mozaikte, o da Pardus kullanıcılarıydı.

İnternet üzerinde Pardus kullanıcılarına ait avatarları toplamak istiyordum ama bunun teknik, telif ve etik boyutları olduğundan pek bir somut adım atmamıştım.

Dün de bilgisayarımdaki dizinleri temizlerken mozaikle ilgili çalışmalara denk geldim ve artık yapamayacağımı fark ettim ve bunu yapacağım dediğim yerde açıklamanın iyi olacağını düşündüm.

Facebook'taki ve last.fm'deki Pardus kullanıcılarının avatarlarından son bir deneme yaptım ama sonuç tatmin edicilikten çok uzaktı, en azından bir kaç bin avatar lazım iyi bir sonuç için.
Bu yazıda ne yazık ki metapixel'in tanıtımıyla ve kullanımıyla ilgili bir şey yazamayacağım ama borcum olsun bir tane. Hem mozaiklerle hem de metapixel'in kendisiyle ilgili bir kaç bağlantıyla yazıyı sonlandırıyorum. Yılın ortası neredeyse ve Lay Lay Lom GIMP'teki ilk yazı, geç de olsa bir merhaba 2011'den. Sevgiler.

Yorumlar

maidis dedi ki…
Resmi burası da küçültmüş, sanırım çevrimiçi resim barındırma servislerinin bir sınırı var ve bu resim onun üzerinde. Resmin gerçek boyutu için şurayı kullanabilirsiniz.

Popüler Yayınlar