Yapabilirsiniz ama Yiyemezsiniz: GIMP ile Çikolata

Baştan söyleyeyim. Bu ve bundan sonraki birkaç yazıda eğitsel olmayacak. Annemin bahar temizliği gibi ben de dizin temizliği yapıyorum ara sıra ve çok uzun zaman önce üzerinde çalıştığım ama artık ilgilenmediğim dosya ve dizinleri ortadan kaldırıyorum.

Gidecekler arasında pek çok GIMP resmi de bulunuyor. Diğer kaynaklardan yararlanarak yaptığım ama zaman bulamadığım için buraya ders olarak ekleyemediğim pek çok resim. Resimlerin kendilerini ve bulabilirsem / hatırlayabilirsem bunları yapmak için yararlandığım kaynakları belirterek en azından belki başkalarını Türkçe belge yazmak için teşvik edebilirim. GIMP Türkiye zaten bu alanda başarılı, ara sıra baktığımda çok güzel çalışmalar görüyorum gençlerden gelen.

Bu yazıda göreceğiniz resimleri polishlinux.org'daki GIMP Tricks: Chocolate bar with GIMP'ten yararlanarak yaptım. O zamanki ilgi alanlarıma göre bazı genişlemelerde yapmışım çalışma üzerinde ama tüm amaçlarımı tam hatırlayamıyorum. Sanırım en sonunda da bir çikolata barına üç boyut havası veremediğimden yarım kalmış. Sonra da başka bir şeylere dalmışım :)

Çalışmanın kaynak kodları 4.1 mb ve burada (umarım öncekiler hala ulaşılabiliyordur, Google'da bazı değişiklikler olduğu için son durumları hakkında bir bilgim yok, dosyalar duruyormuş, eğer bağlantılar çalışmıyorsa söyleyin yorum olarak yazıların altına belirtmeye çalışırım).

Bu arada çilekleri ve ineği ben yapmadım pd (kamu malı) çalışmalardı diye hatırlıyorum.


Yiyenler hemen anlamıştır çikolata kabı çalışmasında Milka'dan esinlendim. Sakız işine de mi girsem acaba, şöyle renkli renkli :)

Yorumlar

Popüler Yayınlar