GIMP 2.6.0 Çıktı


Sevilen resim işleme / fotoğraf düzenleme programı GIMP'in yeni sürümü çıktı. GIMP'in 2.6.0 sürümüyle birlikte kullanıcılarını birçok yenilik bekliyor. Yeni özellikleri yeni eğitsellerde inceleriz, şimdi size iyi GIMP'ler.

2.6 izlenimlerim kısaca şöyle (bu liste gün gün güncellenebilir):

- KDE'de araç kutuları olması gerektiği gibi çalışmıyor (The Utility window hint), eskisi gibi çalışıyor. Umarım GIMP paketlenirken bu özellik bir şekilde aktifleştirilebilir.

+ KDE'de araç kutuları olması gerektiği gibi çalışıyor (The Utility window hint), yalnızca bazı ayarların değiştirilmesi gerekiyor. Şöyle ki: /opt/gimp-2.6/etc/gimp/2.0 dizinindeki (veya nereye kurulduysa GIMP) gimprc dosyası açılır ve

# (transient-docks no)


satırı

(transient-docks yes)


olarak değiştirilir. Simge durumuna küçültme düğmesine basıldığında tüm araç kutularının da küçüldüğü görülür ve istemsizce gözlerde beliren mutluluk gözyaşları belli edilmeden silinir.

Yalnız araç çubukları yine de panelde (görev çubuğunda) görünüyor ama ana pencere küçültüldüğünde bunlar panalde görünmez oluyorlar, bu oldukça kabul edilebilir. Fakat birden fazla resimde çalışılınca araç kutularını görünür yapmak için uğraşmak gerekiyor.

kaynak: transient docks ve GIMP 2.6 released!

+ Fırça dinamikleri çok büyük kolaylıklar sağlıyor, eskiden oluşturması uzun süren çalışmalar kolayca gerçekleştirilebiliyor.

+ Çoğu betik yeni sürümde de sorunsuzca çalışıyor.

- Bu daha çok bir altyapı değişikliği olduğu (GEGL'e geçiş) için daha heyecan verici gelişmler için 2.8 ve sonraasını beklememiz gerekecek gibi.

+ Bu hafta içinde çeşitli hataların giderildiği 2.6.1 sürümü çıkarılacak.

+ GIMP'in dili arayüz üzerinden değiştirilemiyor fakat istediğiniz ikinci bir dil için de kısayol oluşturarak GIMP'i bu dilde kullanabilirsiniz. Ör:

export LC_ALL=en_US.UTF-8 && /opt/gimp-2.6/bin/gimp-2.6

3 yorum

Popüler Yayınlar