2012'de GIMP

2012'de pek fazla GIMP kullanamadım, bu da günlükteki yazıların hayli azalmasına neden oldu ister istemez. gimp.org'da yayınlanan 2012'nin özetini görünce en azından ben de bu yazının çevirisiyle 2012'yi kapatayım dedim. Umarım 2013'de daha çok GIMP yazısıyla birlikte oluruz diyerek sizi yazının çevirisiyle baş başa bırakıyorum:

2013'ün hızla yaklaşmasıyla 2012 boyunca neler yaptığımıza hızlıca bir göz atmak istiyoruz.

Mayıs ayında uzun süredir beklenen ve katman grupları, kaynak etiketleme, yeni kafes dönüşüm aracı gibi pek çok yenilik ve iyileştirmeler içeren yeni kararlı sürüm 2.8'i yayınladık.

Ayrıca yeni resim işleme çekirdeği olarak GEGL'e nihai geçiş çalışmalarına başladık. libgimp'ten kalan tüm eski kodlar da şimdiden silindi.

GIMP'in kararsız sürümümü şimdi 16 ve 32 bit üzerinde çalışma yeteneğine sahip. Renk yönetimi de geliştirildi ve AMD ile Google'un desteği sağolsun GEGL kütüphanesi OpenCL ile GPU tarafında tarama ve işleme yapabiliyor.

Başarıyla Google Summer of Code 2012'e katıldık. Öğrencilerimiz pek çok GIMP filtresini GEGL işlemlerine aktardı, GEGL'i test etmek için bir düğüm tabanlı birleştirme uygulaması ve tümleşik bir dönüşüm aracı geliştirdi.

... bu yıl da kullanıcılarımızla daha iyi bir bağlantı kurmaya çalıştık. Proje haberleri ve karşılaştığımız faydalı GIMP eğitsellerini paylaştığımız Google+ sayfamız (+GIMP) şu anda 22000 kişinin çevrelerinde.

Son ama diğerleri kadar önemli olarak da topluluğumuzun kendi isteğiyle GIMP'in tanıtımı için çalıştığını görmekten mutluyuz. Örneğin bu yıl şimdiden iki sayısı çıkan ve üçüncü sayısı üzerinde çalışmaların devam ettiği GIMP Magazine projesi başladı.

Proje vizyonumuzun gerçeğe dönüşmesine yardımları için tüm katkıcılarımıza teşekkür ederiz. GIMP şimdiden HDR ile çalışıyor, kısmen tarama ve işleme için GPU kullanabiliyor ve daha iyi dönüşüm araçlarına sahip.

2013'teki öncelikli odak noktamız GEGL'e geçiş çalışmalarını bitirmek. Bunun kolay bir iş olmasını beklemiyoruz, daha uzun sürmezse 2013'ün büyük bir kısmında bizi meşgul edecektir bu iş. Geliştirimi hızlandırmak için bize yardım edebilirsiniz. Daha kararlı bir ürün olarak yeni nesil GIMP'i yeniden yazmayı tamamlamamız ve sunmamız için bize katılın.
Yorum Gönder

Popüler Yayınlar