G'MIC'den GIMP İçin Fractalius Benzeri Betik: Rodilius

Ne yazık ki yine ateş almaya mı geldin dedirtecek kadar kısa bir yazı olacak, üzgünüm. İnanın benim kadar odun taşısanız (mecaz filan aramayın gerçek odun) daha az yazar daha az okurdunuz. Neyse bunlar günlüğümün konusu oraya saklayayım.

Libre Graphics World'u bir süredir düzenli olarak takip edemiyordum, bugün bıraktığım yerden tekrar başladım ve epey bir gelişmeye hızlıca göz attım. Bunlardan zamanında haberdar olamadığım için biraz üzülsem de harika şeylerin gerçekleştiğini gördüğüm için mutlu oldum.
Şimdi ise eski bir yazıda da bahsettiğim Fractalius hakkındaki güzel bir gelişmeyi aktarmak istiyorum kısaca. Bu eklentinin yaptıklarını özgür yazılımlarla yapmak için epey bir uğraş vardı ve bu yoğun çalışmalar yakın zamanda sonuçlanmış. G'MIC topluluğundan Rod, Photoshop için filtre üretici eklentisi olan Filter Forge 3 ile efekti tekrar etmeyi başarmış ve G'MIC'ın geliştiricisi David Tschumperlé de bu eklentiyi G'MIC için uyarlamış.
G'MIC ile yapılabilecekler neredeyse sınırsız. Birlikte gelen betiklere / filtrelere bakabilir veya örneklerle belgelendirmelere göz atarak kendinizinkileri yazabilirsiniz.
G'MIC ve diğer birkaç GIMP eklentisinin Pardus için paketlerini benim oyunalanımda bulabilirsiniz. Eğer Pardus kullanıyorsanız ve grafik / fotoğraf ile ilgileniyorsanız bunları kullanabilir hatta bunlar hakkında günlüğünüzde, sitenizde, e-dergilerde vs. yazılar yazarak başkalarının da bu eklentilerden haberdar olarak yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İyi fraktallar.

Daha fazla bilgi için de:

Yorumlar

Popüler Yayınlar