GIMP'e Yeni Bir Dönüşüm Aracı Geliyor

Lay Lay Lom GIMP'i uzun zamandır takip edenler hatırlayacaktır IWarp'ı yetersiz bulduğumu. Neyse ki GIMP kullanıcıları olarak yakında hayal ettiğimden daha iyi bir özelliğe / araca kavuşacağız.

Photoshop kullanıcılarının Liquify olarak bildiği şekil değiştirme aracının bir benzeri Michael Muré'nin Mayıs ayından beridir sürdürdürdüğü çalışmalar sayesinde GIMP'e de geliyor. GIMP'in gelişimini takip edenlerin bildiği üzere GIMP geliştiricileri yeni araçlarda eski çekirdeğin kullanılmasını istemiyor. Böylece geçen seneki kafes temelli dönüşüm aracı gibi Warp Transform aracı da GIMP'in yeni çekirdeği GEGL'i kullanıyor.
Bu yeni araç ve eski iWarp arasında temel bazı farklar bulunuyor, bunlar aşağıdaki biçimde özetlenebilir:

  • Şimdiki gerçek bir çizim aracı, tuval üzerinde çalışıyor, küçük bir önizleme penceresinde değil.
  • Uygulanan değişiklikler silme kipiyle bölgesel olarak kaldırılabiliyor.
  • Kuvvet ve boyutu tamamlayan sertlik seçeneği içeriyor.

Araç henüz çok yeni olduğu için birkaç kısıtlama barındırıyor doğal olarak. Bunlardan en göze çarpanları henüz bir geri / ileri alma desteğinin olmaması ve gerçekleştirilen işlemlerin görece fazla zaman alması.

Son olarak da bu güzel aracın ne zaman GIMP ile birlikte geleceğinden bahsedelim. Warp Transform'un GIMP 2.8'in bir parçası olup olmayacağı hakkında henüz verilmiş bir karar yok (kaynak haberin yazıldığı tarih itibariyle, şu an GIMP geliştirici listesini kontrol etmedim). GIMP çekirdek takımı bu tip büyük özellikleri geliştirme sürecinin son aşamalarında GIMP'e dahil etmekten pek de hoşnut değil. Ancak yine de GIMP 2.8'in çıkışına epey var, mevcut durumlar değişebilir :)Kaynak: Warp Transform tool is coming to GIMP

Yorumlar

Popüler Yayınlar