Inkscape ile Aynalama

Aynalama yöntemiyle belirli bir doğrultuda simetriye sahip çizimleri daha kolay gerçekleştirebilir veya hızlı bir şekilde güzel desenler oluşturabilirsiniz. Inkscape'nin şu anda geliştirilmekte olan bu özelliğini farklı yollar deneyerek de elde edebilirsiniz. Uzun zamandır denemek istediğim Mirror, Mirror, on the wall…'daki yöntemi az önce denedim ve oldukça hoş bir çizim deneyimi verdiğini söyleyebilirim. Daha önce bu yöntemle hiç çizim yapmadığım için düzgün bir şey çıkaramadım ama oldukça eğlendim :)

Yöntem oldukça basit ama ben kısaca üzerinden geçeyim yine de:
  • Inkscape'yi açın.
  • Çalışma sayfasının dikey ya da yatay olarak yarı büyüklükte bir dikdörtgen oluşturun.
  • Oluşturduğunun dikdörtgene gerekli hizalamaları uygulayın. Bir kenara yaslayın ve sayfanın dışına taşmamasını sağlayın.
  • Oluşturduğunuz dikdörtgeni seçerek kendisiyle gruplayın (Ctrl+G).
  • Düzen> Kopya Oluştur> Create Tiled Clones (Döşeli Kopyalar Oluştur) yolunu takip edin.
  • Nasıl bir aynalama istiyorsanız, uygun bir yansıma seçin. Örneğin dikey yansıma için sadece PM: Yansıma seçmeniz ve 1:2 (satır:sütun) kopya oluşturmanız yeterli.
  • Esas dikdörtgenin üzerinde kalan kopyayı seçip silin.
  • Eğer dikdörtgen için dolgu rengi kullandıysanız bunu silin ve sadece kenar çizgisi seçin, bu kadar :)
  • Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız benim yapmış olduğum şablonları da kullanabilirsiniz.
Inkscape'de aynalama için başka yöntemler de varmış ama henüz denemedim. Biraz tecrübe kazandıktan sonra bazı çizimlerin gerçekleştirilmesi için kolaylık sağlayabilir gibi.

Yorumlar

Özer Kavak dedi ki…
Hocam videonun youtube'ta olmayan sürümü olsa daha iyi olmaz mı?

İşim gereği, Türkiye'nin varsayılan ağ ayarlarını kullanmak durumundayım. Gerçi Opera'da proxy tanımlı ama yine de ordan oraya atla zıpla ayrıca JS'lerde sorun çıkarıyor.
maidis dedi ki…
Evet haklısınız Özer Bey, Pardus kullandığım ve ek bir ayar yapmadan YouTube girdiğim için şu anki yasak durumunu takip etmiyorum YouTube'nin. Sanırım değişen bir şey olmamış, yasak sürüyor.

Buradaki videoyu yükledikten sonra bilgisayarımdan sildim, hem tekrar indirip başka bir yere yüklemek istememden hem de pek iştah açıcı (gösterişli, ahım şahım) olmadığından (ilk denemeydi) başka bir yere yüklemeyeceğim. Fakat bundan sonra bu tip videoları yüklerken başka bir (ya da çift) servis kullanmaya dikkat edeceğim.

Bu konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler.
martin amca dedi ki…
Yazı için teşekkürler. Sayfanın sınırları ile bağlı kalmadan da simetrik şekiller üretmek için kullanılabilecek bir özellik.

http://img39.imageshack.us/img39/5599/anapm1802x2.png

PM yansıtma + 180 derece döndürme ile 2x2 satır sütün ayarıyla oluşturduğum template ile biraz oynayınca güzel simetrik şekille çıkıyor.

http://img233.imageshack.us/img233/9726/ornek2x2.png

Popüler Yayınlar